Wtorek, 23 czerwca 2026
Imieniny: Wanda, Zenon, Józef

Racibórz otworzył RowerON 2026. 1400 osób ruszyło po medal i tytuł Mistrza

Brama jak z zawodowego wyścigu, upalne sobotnie przedpołudnie i setki rowerów gotowych do startu - tak wyglądało oficjalne otwarcie RowerON 2026. Wydarzenie, uznawane za największą imprezę rowerową w regionie, wystartowało 20 czerwca w Raciborzu, w Parku im. Miasta Roth, gdzie w godz. 11.00–14:00 na uczestników czekały pakiety startowe, atrakcje partnerów i wspólny rajd inaugurujący tegoroczne wyzwanie.

Choć możliwość zaliczania tras pojawiła się wcześniej, to właśnie piątkowy event nadał całej edycji oficjalny rytm. W tym roku do projektu zgłosiło się 1400 rowerzystów, a bilans ostatnich pięciu lat pokazuje skalę przedsięwzięcia: w RowerON-ie wzięło udział już ponad 7900 uczestników.

Otwarcie w Parku Roth: rozmowy o trasach i bezpieczeństwie

Scenę i mikrofon przejął Marek Kuder, pełniący rolę konferansjera i jednocześnie szefa organizacyjnego. To on zapowiadał, jak w 2026 roku będzie wyglądać rywalizacja, na czym polega system zdobywania medali i w jakim kierunku rozwija się całe przedsięwzięcie.

RowerON ma być przede wszystkim motywacją, żeby ruszyć w teren, poznawać region i jeździć mądrze - dla zdrowia i z uśmiechem.

Marek Kuder, szef organizacyjny i konferansjer

O szczegółach związanych z planowaniem przejazdów mówił Paweł Okulowski, który odpowiada za przygotowanie tegorocznych tras. Z kolei Joanna Stanisz z Fundacji Śląsk 2035 zwracała uwagę na kwestie bezpiecznego uprawiania turystyki rowerowej - temat szczególnie istotny, gdy na ścieżkach spotykają się rodziny z dziećmi, sportowcy i osoby jeżdżące rekreacyjnie.

Bezpieczeństwo w turystyce rowerowej zaczyna się od prostych nawyków: przewidywania, widoczności i dostosowania jazdy do warunków.

Joanna Stanisz, Fundacja Śląsk 2035

Stali bywalcy i debiutanci. Wspólny cel: przejechać region

W Parku im. Miasta Roth pojawili się zarówno uczestnicy, którzy wracają na trasę kolejny raz i - jak podkreślali - biorą udział już szósty raz, jak i osoby startujące po raz pierwszy. Dla jednych to polowanie na unikatowy medal i tytuł Mistrza RowerON-u, dla innych przede wszystkim pretekst, by wyjść z domu, pojechać z rodziną, spotkać znajomych i zrobić coś dobrego dla kondycji fizycznej oraz psychicznej.

Wokół stoisk i punktów informacyjnych było tłoczno. Przy stanowisku Nowiny.pl można było odebrać pakiety startowe, zapisać się do RowerON 2026 oraz odebrać książeczki rowerowe z tegorocznymi trasami. Na miejscu uczestnicy spotykali też ekipę RowerON-u: Basię Frydryk, Mateusza Szynola i Pawła Okulowskiego. Wydarzenie dokumentowali fotografowie Tomasz Czech i Grzegorz Witek, a redaktor naczelny Mariusz Weidner prowadził relację LIVE i rozmawiał z uczestnikami na żywo.

Atrakcje partnerów: mini-rowerek, serwis i „Silesianka”

Organizatorzy wraz ze sponsorami przygotowali dodatkowe aktywności, z których chętnie korzystały zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednym z najpopularniejszych punktów był konkurs jazdy na mini-rowerku, w którym można było zdobyć gratisowe kupony na mistrzowskie lody. Fundatorem nagród był Tomasz Szypuła z Lodziarni Miś w Raciborzu i Baborowie - dwukrotny lodowy mistrz Polski, wyróżniony także za najlepszy smak lodów w Europie na Mistrzostwach Świata, a kilka tygodni temu uhonorowany tytułem Wicemistrza Świata.

Sporo działo się również przy stoisku KROSS Polska. Firma włączyła się w organizację tegorocznej edycji m.in. jako punkt odbioru pakietów startowych i medali w Rybniku. Podczas otwarcia w Raciborzu na stoisku można było skonsultować się ze specjalistami, wykonać szybki przegląd i serwis roweru oraz przetestować nowości z kolekcji Krossa.

Stałym wsparciem dla inicjatywy jest też Euroregion Silesia. Na jego stoisku promowano szlak wież i platform widokowych „Silesianka”, a dla najmłodszych przygotowano gry outdoorowe (m.in. duże puzzle), stanowisko do wrzucania woreczków do tarczy, kolorowanki oraz gadżety i maskotki „Silesianka”.

Brama startowa i symboliczny przejazd dla Śp. Stasia Wilka z Raciborza

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów otwarcia była brama startowa, przez którą rowerzyści ruszyli na inaugurujący przejazd. Bramę zasponsorowała firma EXTRAL Aluminium z Żor - stały partner i sponsor główny imprezy od 6 lat.

Tegoroczna edycja miała także wymiar charytatywny - uczestników zachęcano do wsparcia leczenia Stasia Wilka z Raciborza, chorego na nowotwór. Po weekendzie dotarła jednak tragiczna informacja o śmierci Śp. 6-letniego Stasia Wilka. Sobotni rajd po Raciborzu stał się więc wydarzeniem symbolicznym, a organizatorzy i uczestnicy przekazali rodzinie kondolencje.

Podczas oficjalnego otwarcia wszyscy rowerzyści wybrali się na 16-kilometrową trasę po Raciborzu. Przejazd prowadził m.in. przez strefę ekonomiczną na ul. Piaskowej, wały nad Odrą, Tamę na czaszy Zbiornika, wały Zbiornika Racibórz Dolny oraz tereny RFK, a następnie wrócił do Parku. Większość odcinków przebiegała ścieżkami rowerowymi miasta Racibórz. Organizatorzy podziękowali kierowcom mijanym na trasie za cierpliwość przy skrzyżowaniach, a także władzom Miasta Racibórz za udostępnienie Parku im. Miasta Roth oraz wiceprezydentowi Michałowi Kulidze za obecność podczas wydarzenia. Miasto Racibórz jest jednym ze sponsorów RowerON-u.

16 tras, 13 powiatów/miast i prawie 6 miesięcy na zaliczenie wyzwania

Po otwarciu zaczyna się właściwa część RowerON 2026: uczestnicy realizują przygotowane trasy, dokumentując przejazdy. Cel może być różny - od zdobycia medalu po walkę o tytuł Mistrza RowerON-u i nagrody główne.

  • unikatowy medal - za min. 5 przejechanych tras
  • tytuł Mistrza RowerON-u - za 16 przejechanych tras
  • 16 tras w 13 powiatach/miastach, także po stronie czeskiej

Trasy zaplanowano na terenie: raciborskiego, wodzisławskiego, rybnickiego, gliwickiego, pszczyńskiego, mikołowskiego, cieszyńskiego, bielskiego, opawskiego i karwińskiego w Czechach oraz w miastach: Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój i - jako nowe na mapie - Katowice. Na realizację całego wyzwania uczestnicy mają prawie 6 miesięcy: od 5 maja do 25 października.

Harmonogram RowerON 2026: kluczowe daty

DataWydarzenie
5 majanieoficjalny start RowerON 2026 (możliwość zdobywania tras)
26 maja - 12 czerwcaodbiór bezpłatnych i płatnych pakietów startowych (13 miast w regionie) - ZAKOŃCZONE
20 czerwcaoficjalny start RowerON 2026 - event - Racibórz, Park Roth, godz.11.00-14:00
5 maja - 25 październikarealizacja wyzwania (min. 5 z 16 tras) + trzy specjalne czelendże, „konkurs koszulkowy” i dodatkowe eventy
26 - 29 październikawysyłanie do Organizatora podsumowania wyzwania (zdjęcia z tras) oraz zgłoszeń w „konkursie koszulkowym”
5 listopadarelacja LIVE z zakończenia RowerON 2026 i wytypowanie zwycięzców nagród
1 - 31 grudniaodbiór medali w punktach odbioru

Po inauguracji w Raciborzu rowerzyści rozjechali się w region, by zaliczać kolejne etapy. Dla jednych będzie to systematyczne odhaczanie tras, dla innych weekendowe wyprawy - ale zasada jest wspólna: wsiąść na rower, ruszyć w drogę i przejechać RowerON 2026 do końca.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
KB

Katarzyna Białasiewicz

Łączy tematykę aktywności i miejskich codzienności, tworząc praktyczne materiały dla mieszkańców.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!