Dawid Błanik

Piłkarz
15.04.1997 Jastrzębie-Zdrój

Biografia

Dawid Błanik pochodzi z Jastrzębia-Zdroju i rozpoczynał karierę w młodzieżowych drużynach: AKS Mikołów (do 2011) oraz MFK Karviná (2011–2014).

W GKS Tychy grał w rezerwach w pierwszej połowie sezonu 2014/2015, a w pierwszej drużynie zadebiutował 18 kwietnia 2015 w meczu z Wisłą Płock (przegrał 0:1). Pierwszego gola zdobył 10 października 2015 w spotkaniu z Kotwicą Kołobrzeg (1:1). Łącznie dla GKS Tychy rozegrał 44 mecze i strzelił 5 goli.

6 stycznia 2018 przeszedł do Pogoni Szczecin. Debiut w barwach tej drużyny zanotował 10 lutego 2018 w meczu z Sandecją Nowy Sącz (4:1). W Pogoni wystąpił 15 razy, nie zdobywając gola. W maju 2018 otrzymał powołanie do reprezentacji Polski U-21, jednak nie wystąpił w żadnym meczu.

W Pogoni II Szczecin zadebiutował 11 marca 2018 w meczu z Centra Ostrów Wielkopolski (1:0). Pierwszą bramkę zdobył 22 września 2018 w przegranym 1:2 spotkaniu z KKS-em 1925 Kalisz. Łącznie dla Pogoni II rozegrał 18 meczów i strzelił 2 gole.

Błanik został wypożyczony do Odry Opole 16 stycznia 2019. Debiutował 27 lutego 2019 w wygranym 3:2 spotkaniu z Wigrom Suwałki. Pierwszą bramkę zdobył 18 maja 2019 w meczu z ŁKS Łódź (3:3). W barwach Odry Opole zanotował 33 występy i 2 gole.

Następnie przeniósł się do GKS Bełchatów 8 października 2020. Debiutował 18 października 2020 w starciu z Sandecją Nowy Sącz (0:0). Łącznie rozegrał 9 meczów bez gola.

19 stycznia 2021 trafił do Sandecji Nowy Sącz. Debiut przypadł na 27 lutego 2021 w wygranym 2:0 spotkaniu z Górnikiem Łęczna, notując asystę. Pierwszego gola strzelił 10 kwietnia 2021 w meczu z Zagłębiem Sosnowiec (2:1). Ostatecznie w barwach Sandecji wystąpił 22 razy, zdobywając 5 bramek.

1 września 2021 przeszedł do Korony Kielce. Zadebiutował 18 września 2021 w meczu ze swoim byłym klubem – Sandecją Nowy Sącz (0:1). Premierową bramkę zdobył 22 września 2021 w wygranym po dogrywce 4:3 spotkaniu Pucharu Polski przeciwko Wiśle Płock. W sezonie 2022/23 dwukrotnie wystąpił w rezerwach Korony Kielce.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Debiut w pierwszej drużynie GKS Tychy – 18 kwietnia 2015.
Pierwszy gol dla GKS Tychy – 10 października 2015.
Powołanie do reprezentacji Polski U-21 w maju 2018 (bez występów).
Debiut w Koronie Kielce – 18 września 2021; pierwsza bramka w Pucharze Polski – 22 września 2021.
Sezon 2022/23 dwukrotny występ w rezerwach Korony Kielce.

Ciekawostki

Powołanie do reprezentacji Polski U-21 w maju 2018, bez występów.
W 2021 roku przeszedł do Korony Kielce i zadebiutował w 18 września 2021.
Grał także w rezerwach Pogoni Szczecin i Korony Kielce.

Udostępnij